Przez lata w wykańczaniu mieszkań i domów obowiązywał utrwalony schemat łączenia różnych okładzin podłogowych na jednej kondygnacji. Najczęściej decydowaliśmy się np. na panele podłogowe w salonie i sypialniach oraz na płytki w kuchni i łazience. Trendy się jednak zmieniają i coraz więcej osób rozważa zastosowanie jednolitej podłogi w całym mieszkaniu. Jest to jak najbardziej możliwe, a z punktu widzenia estetyki wręcz wskazane. Podpowiadamy, jak zrealizować taki pomysł i dlaczego w ogóle warto wziąć go pod uwagę.
Zalety jednolitej podłogi
O jednolitej podłodze w całym mieszkaniu czy domu najczęściej marzą osoby, które mają serdecznie dość progów i listew maskujących łączenia różnych okładzin. Takie elementy są szczególnie problematyczne, gdy istnieje spora różnica poziomów między np. płytkami a panelami. Wówczas trzeba zastosować listwę progową, której wypukłość utrudnia np. przejeżdżanie odkurzaczem. W dobie powszechnych robotów sprzątających taki z pozoru błahy detal urasta do rangi realnego problemu.
Lista zalet jednolitej podłogi w mieszkaniu jest jednak znacznie dłuższa. Umieścimy na niej także:
- Spójną estetykę– zastosowanie jednolitej podłogi sygnalizuje, że właściciele mieszkania czy domu dokładnie przemyśleli projekt i zadbali o to, aby całość prezentowała się spójnie, dzięki czemu wystrój prywatnej przestrzeni wolniej się starzeje i dłużej cieszy oko.
- Optyczne powiększenie przestrzeni– jednolita podłoga sprawia, że mieszkanie wydaje się przestronniejsze, a jego design jest bardziej harmonijny. Brak widocznych przejść pomiędzy pomieszczeniami eliminuje efekt wizualnego podziału wnętrza, co może być szczególnie pożądane w małych mieszkaniach.
- Łatwiejszą pielęgnację– brak progów i różnic w wysokościach poszczególnych okładzin podłogowych ułatwia utrzymanie mieszkania w czystości. Pozbywamy się miejsc, w których mógłby gromadzić się brud i kurz, upraszczamy również pracę popularnych robotów sprzątających, w tym z funkcją mopowania.
- Wygodę – zastosowanie jednolitej podłogi pozwala zrezygnować z progów, co nie tylko podnosi wygodę przechodzenia między poszczególnymi pomieszczeniami, ale także eliminuje ryzyko potknięcia się, co jest bardzo ważne z punktu widzenia osób starszych, małych dzieci czy osób z ograniczoną mobilnością.
- Szybsze wykonanie prac remontowych– nie musimy już osobno zlecać montażu paneli, a osobno płytek. Całość prac wykona jedna ekipa, co jest bardzo wygodne i mniej stresujące dla inwestorów.
Kontrowersyjna kwestia dylatacji
Temat dylatacji zawsze pojawia się w kontekście rozważań na temat jednolitej podłogi. Przypomnijmy, że dylatacja to szczelina pozwalająca na swobodną „pracę” i zmianę objętości okładziny w odpowiedzi na wahania temperatury i wilgotności.
Brak dylatacji może prowadzić do nieestetycznych wybrzuszeń i odkształceń okładziny podłogowej, natomiast po spełnieniu pewnych warunków rzeczywiście można z niej zrezygnować, uzyskując efekt prawdziwie jednolitej podłogi we wszystkich pomieszczeniach.
Najlepszym sposobem na to jest wybranie paneli winylowych i zamontowanie ich metodą na klej (tzw. dry back) – wówczas nie ma potrzeby stosowania dylatacji.
W przypadku paneli laminowanych przyjmuje się, że przy zachowaniu w miarę stabilnych warunków środowiskowych (wilgotność i temperatura), można ułożyć bez dylatacji nawet do około 13 metrów bieżących paneli (jeśli pomieszczenie ma kształt kwadratu lub zbliżony do kwadratu). Niektórzy producenci paneli laminowanych dopuszczają montaż bez dylatacji pod warunkiem zachowania szczeliny obwodowej, którą zamaskujemy listwami przypodłogowymi.
Jeśli natomiast sam wykonawca rekomenduje wykonanie dylatacji, a zależy nam na jednolitej podłodze w całym mieszkaniu, to zamiast listew progowych warto zamaskować szczeliny w przejściach między pomieszczeniami silikonem w kolorze podłogi.
Najlepszy materiał na jednolitą podłogę?
Tutaj nie ma żadnych wątpliwości: do wykonania jednolitej podłogi w domu czy w mieszkaniu zdecydowanie najlepiej nadają się panele winylowe. Wynika to z faktu, iż są odporne na wilgoć, dzięki czemu śmiało można je stosować w łazience, kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym. Panele winylowe montowane metodą na klej eliminują również potrzebę dylatacji, co przekłada się na świetną estetykę podłogi.
Duży wybór paneli winylowych, jak i laminowanych, znajdziesz w stałej ofercie salonu DRZWI INSIDE. Odwiedź nas w galerii Home Concept w Katowicach i wybierz odpowiednią podłogę do swojego domu czy mieszkania. Na miejscu skorzystasz także z fachowego doradztwa technicznego oraz kupisz panele wraz z usługą profesjonalnego montażu, który jest szczególnie ważny w przypadku chęci zastosowania jednolitej podłogi (brak tutaj miejsca na błędy, ponieważ nie da się ich zamaskować).
Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych na blogu DRZWI INSIDE. Dowiesz się z nich m.in., czym różni się ościeżnica stała od regulowanej, a także czym są i jakie zalety oferują drzwi rewersyjne.