Patrząc na drzwi wewnętrzne widzimy przede wszystkim skrzydło – zwłaszcza w przypadku drzwi bezprzylgowych. Warto natomiast wiedzieć, że drugim, kluczowym elementem drzwi jest ościeżnica, nazywana również futryną lub framugą. Podstawowym zadaniem ościeżnicy jest wspieranie skrzydła drzwiowego na zawiasach. To dzięki niej skrzydło może się otwierać i zamykać. Jasne jest zatem, że prawidłowy dobór ościeżnicy do otworu drzwiowego ma fundamentalne znaczenie dla późniejszego montażu i komfortu użytkowania całych drzwi. Istnieje kilka rodzajów ościeżnic, a my w tym artykule skupiamy się na dwóch najpopularniejszych: ościeżnicach stałych i regulowanych. Czym się różnią? Zapraszamy po garść wskazówek.
Czym właściwie jest ościeżnica drzwiowa?
Ościeżnica to nic innego jak rama montowana w otworze drzwiowym, do której przymocowane jest skrzydło drzwiowe (za pośrednictwem zawiasów). W skład ościeżnicy – najczęściej – wchodzą również opaski maskujące, które zakrywają miejsca łączenia ościeżnicy z murem, a także listwy ozdobne, poprawiające estetykę drzwi.
Ościeżnice są dostępne w różnych wariantach, co pozwala łatwo dopasować je do stylu wnętrza, rodzaju skrzydła, oczekiwań użytkowników w zakresie funkcjonalności, a także specyfiki otworu drzwiowego. Ten ostatni aspekt ma decydujący wpływ na dobór czy to ościeżnicy stałej, czy regulowanej.
Ościeżnica stała – co ją charakteryzuje?
Ościeżnica stała to tradycyjny wariant futryny, charakteryzujący się prostszą budową i łatwiejszym montażem. Składa się z ramy montowanej do muru, która może być wyposażona w opaski maskujące. Kluczową cechą ościeżnicy stałej jest brak możliwości jej regulacji, co oznacza konieczność bardzo precyzyjnego dopasowania jej do konkretnej grubości muru.
Do najważniejszych zalet ościeżnicy stałej zaliczymy niską cenę (w porównaniu z futrynami regulowanymi), łatwy i szybki montaż oraz możliwość zastosowania jej tam, gdzie brakuje miejsca na standardowe opaski drzwiowe, np. w wąskich przejściach. Główną wadą jest natomiast ograniczona możliwość dopasowania ościeżnicy do otworu drzwiowego o niestandardowej i niejednolitej grubości ścian.
Ościeżnica regulowana – czym różni się od stałej?
Ościeżnica regulowana to nowocześniejsze rozwiązanie, które oferuje możliwość regulacji opasek maskujących. Pozwala to na dopasowanie futryny do ścian o niestandardowych grubościach, bez konieczności przerabiania otworu drzwiowego np. przy okazji remontu i wymiany starych drzwi.
Ościeżnica regulowana zapewnia elastyczność montażu, świetnie sprawdzając się w przypadku murów o nieregularnej grubości. Kluczowymi elementami takiej futryny są opaski maskujące, z których jedna jest stała, a druga ruchoma, co pozwala na precyzyjne dopasowanie framugi do ściany.
Po stronie zalet ościeżnicy regulowanej zapiszemy jej uniwersalność oraz szybki montaż, szczególnie w dobrze przygotowanych otworach drzwiowych.
Wady? To głównie wyższa cena zakupu oraz konieczność zachowania wysokiej precyzji montażu, dlatego takie futryny szczególnie powinny być montowane przez wykwalifikowane ekipy montażowe.
Kiedy wybrać ościeżnicę stałą, a kiedy regulowaną?
Postaw na ościeżnicę stałą, jeśli:
- Masz w domu lub mieszkaniu ściany o standardowej grubości, a otwory drzwiowe są równe i dobrze przygotowane;
- Preferujesz klasyczny design wnętrz;
- Planujesz montaż drzwi w miejscach, w których brakuje przestrzeni na szerokie opaski.
Z kolei ościeżnica regulowana będzie lepszym wyborem, gdy:
- Ściany mają niestandardową grubość, a otwory drzwiowe mają nieregularne wymiary;
- Celem jest zastosowanie drzwi o nowoczesnym lub bardzo eleganckim designie;
- Z jakiegoś powodu nie ma możliwości bardzo dokładnego zmierzenia otworów drzwiowych.
Jeśli nadal nie wiesz, czy lepszym wyborem do Twojego domu lub mieszkania będą ościeżnice stałe czy regulowane, to koniecznie odwiedź salon DRZWI INSIDE w Katowicach. Na miejscu skorzystasz z fachowego doradztwa ekspertów, którzy po zapoznaniu się ze specyfiką Twoich otworów drzwiowych zaproponują optymalne rozwiązanie.
DRZWI INSIDE to jeden z największych salonów drzwi w regionie, w którego ofercie znajdziesz ogromny wybór drzwi wewnętrznych czołowych producentów, jak Korona, Ronkowski, DRE, Leon, Pol-skone, Porta czy Erkado. Co ważne, oferujemy kompleksową usługę wraz z montażem, dzięki czemu masz gwarancję poprawnego dobrania drzwi do konkretnego otworu (nasz ekspert zadba o precyzyjne zdjęcie wymiarów).
Zajrzyj też do innych artykułów na blogu, z których dowiesz się m.in., jaka jest różnica między drzwiami prawymi a lewymi, czym są drzwi ukryte oraz jak wykorzystać we wnętrzu drzwi przesuwne.